Zabytki w Łebie

Łeba to miejscowość oferująca szereg atrakcji dla miłośników historii. Mogą oni przenocować w różnych miejscach. Ośrodków wypoczynkowych o rozmaitym standardzie w Łebie nie brakuje. By przyjrzeć się wszystkim propozycjom nie zaszkodzi zajrzeć na witrynę internetową: .

W obrębie miasta znajduje się Muzeum Wyrzutni Rakiet. Leży na terenie, który kiedyś był terytorium doświadczalnym dla poligonu niemieckiego w ramach projektu „Rheintochter” i „Rheinbote”, a który w 1946 r. roku przejęła Armia Czerwona.

Aktualnie w muzeum prezentowane są rakiety z odmiennych okresów, a także elementy z nimi powiązane. Takie jak bunkier dowodzenia, fundamenty stacji radiolokacyjnych, czy lej wyrzutni. W muzeum odnajdziemy także fundamenty hali montażowej i inne ciekawe militaria. Wystawa udostępnia do wglądu fotografie z czasów wojny. Funkcjonuje tu również punkt widokowy. Jeśli chodzi o samą wycieczkę po muzeum to możliwe jest wykupienie przewodnika, który dokładnie, bez pomijania szczegółów, opowie całą historię związaną z poligonem i wojną. Warto wspomnieć także, że nieopodal umiejscowiony jest punkt gastronomiczny, w którym można dobrze zjeść. Muzeum Wyrzutni Rakiet: (https://pl.wikipedia.org/wiki/Muzeum_Wyrzutni_Rakiet) znajduje się w odległości około półtora kilometra od Ruchomych Wydm.

Inną historyczną atrakcją jaką warto zobaczyć są ruiny kościoła Świętego Mikołaja znajdujące się na ul. Turystycznej. Fragmenty murów są pozostałościami gotyckiego kościoła, który został wzniesiony w czternastym wieku na terenie dawnej Łeby. W wyniku wielkiej powodzi, która miała miejsce w 1570 r. jej mieszkańcy przenieśli się na aktualne tereny. Pozostawiony kościół w wyniku działania sił natury został zniszczony.

Kolejnym zabytkiem, wartym zwiedzenia jest replika Świerkowej Tratwy znajdująca się w porcie jachtowym. Tratwa sięga 1957 r., kiedy to trzech żeglarzy, a wśród nich Andrzej Urbańczyk, wypłynęli do Szwecji. Tratwa została wykonana ze świerków. Dzielni żeglarze po 9 dniach dotarli do ziemi szwedzkiej. Ich czyn świadczy o prawdziwej odwadze i pokazuje do czego ludzie byli zdolni aby wydostać się z komunistycznego reżimu. W późniejszym czasie replika miała pomóc w powtórzeniu czynu Urbańczyka, jednak z powodu problemów technicznych pomysł na zawsze został zawieszony.

Podsumowując – Łeba jest miastem, w którym każdy koneser zabytków i historii znajdzie coś dla siebie. W miejscowości tej znajdziemy wiele ciekawych miejsc do zwiedzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *