Wadowice – miasto papieża św. Jana Pawła II

Pierwszy w historii papież pochodzący z Polski – św. Jan Paweł II – urodził się i dorastał w Wadowicach, mieście położonym w zachodniej Małopolsce. W mieście znajduje się wiele miejsc, w których papież bywał za młodu oraz pamiątek ku jego pamięci. Dlatego warto odwiedzić Wadowice, by lepiej poznać historię życia tego wielkiego Polaka.

Przede wszystkim należy oczywiście wspomnieć o domu rodzinnym papieża Polaka. Kamienica przy ul. Kościelnej 7, w której Karol Wojtyła urodził się i wychowywał, jest obecnie własnością Archidiecezji Krakowskiej, która urządziła w niej muzeum poświęcone postaci jej najwybitniejszego mieszkańca. Muzeum, przyciągające rocznie niemal milion turystów, funkcjonuje od 1984 roku, jednak początkowo obejmowało tylko obszar dawnego mieszkania Wojtyłów. Dopiero po zakupieniu w 2006 roku przez Fundację Ryszarda Krauze całego budynku i podarowaniu go Archidiecezji Krakowskiej rozpoczęła się zmiana ekspozycji, która obecnie obejmuje całość kamienicy. Obecna ekspozycja została otwarta w 2014 roku. Naprzeciwko domu rodzinnego papieża stoi kościół parafialny pw. Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, obecnie będący bazyliką. To właśnie tu młody Karol Wojtyła był chrzczony, tu będąc dzieckiem przychodził na codzienną mszę św., tu także posługiwał jako ministrant. Świątynia jest pełna pamiątek po świętym. Symboliczny jest także plac przed kościołem, noszący obecnie imię św. Jana Pawła II. W jego powierzchnię wmurowano bowiem płytki z danymi dotyczącymi wszystkich papieskich pielgrzymek – nazwami krajów i datami – a było ich ponad 100. Trzecie niezwykłe miejsce to Gimnazjum im. Marcina Wadowity, w którym Karol Wojtyła uzyskał maturę w 1938 roku. Lista znanych absolwentów zadziwia nagromadzeniem wybitnych osobowości – oprócz papieża figurują na niej m.in. św. Józef Bilczewski, płk. Leopold Lis-Kula, gen. Walerian Czuma czy poeta Emil Zegadłowicz. Szkoła dalej funkcjonuje (jako liceum), a przed budynkiem można sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie na ławeczce z kamienną figurą Karola Wojtyły jako ucznia.

Wadowice dają możliwość poznania miejsc, w których kształtowała się osobowość i duchowość przyszłego papieża św. Jana Pawła II. Niewątpliwie warto tu przyjechać. Wadowice są odwiedzane przez wielu turystów i pielgrzymów, toteż w mieście nie ma problemu ze znalezieniem noclegu {Meteor-Turystyka.pl}. Na gości czekają tu bowiem hotele i pensjonaty, ale także domy pielgrzyma, oferujące komfortowy nocleg w przystępnej cenie. Dlatego każdy, kto chce dogłębnie poznać i zrozumieć postać św. Jana Pawła II powinien prędzej czy później skierować swoje kroki do Wadowic.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *