Uroki kaszubskiego Chłapowa

Chłapowo jest małą nadbałtycką wsią, położoną w województwie pomorskim, podlegającą pod Powiat Pucki i Gminę Władysławowo. Do niedawna wieś była częścią Władysławowa, które uznawane jest za jedno z najpopularniejszych ośrodków o charakterze wczasowo-wypoczynkowym w Polsce i podczas sezonu letniego bije wszelkie rekordy popularności. Oddzielenie się od Władysławowa zupełnie zmieniło charakter Chłapowa, wieś stała się zdecydowanie bardziej kameralna, poza tym stanowi niezwykłą alternatywę dla pobliskich znanych kurortów, takich jak chociażby Jastrzębia Góra. Największą atrakcją Chłapowa jest wybrzeże klifowe. Magia klifów hipnotyzuje turystów każdego roku, wprowadza w trans ludzi nawet najbardziej opornych na piękno nadmorskiej przyrody. 

Ludzkość wieki temu uznała tereny obecnego Chłapowa za atrakcyjne do życia. Dowodem na to są znalezione liczne groby skrzynkowe pochodzące z epoki żelaza oraz biżuteria z bursztynu, naczynia z gliny i przedmioty użytkowe. Co więcej odkryte zostały ślady życia sięgające neolitu, tak więc Chłapowo to osada pamiętająca czasy kilku tysięcy lat przed naszą erą. Wieś Klappow, bo tak brzmiała jej pierwsza znana nazwa, powstała w XIV wieku, ale jej rozwój nastąpił dopiero z początkiem XVIII wieku, kiedy to nastała moda na wyjazdy do nadbałtyckich kurortów. Z tego okresu zachowały się chałupy wiejskie kryte strzechą oraz przydrożna kapliczka. Istny turystyczny boom nastąpił w okresie dwudziestolecia międzywojennego, Chłapowo upodobali sobie mieszkańcy Warszawy, którzy przybywali tutaj do bogatych chłopów zwanych gburami, by wynajmować u nich letnie kwatery. Z czasem wieś przegrała turystyczną rywalizację z Władysławowem, Jastrzębią Górą i Karwią, ale od jakiegoś czasu piękno Chłapowa jest odkrywane na nowo.

Chłapowo bez wątpienia można polecić amatorom kameralnych klimatów. Jest to oaza ciszy dla uciekinierów od zgiełku wielkich miast, którzy nie chcą wypoczywać w topowych kurortach z uwagi na zatłoczenie i brak możliwości odpoczywania bez odczuwania oddechu turystów na swoich plecach. Baza noclegowa [widoczna tu: ] nie jest zbytnio rozbudowana, ale noclegi zaspokoją oczekiwania wszystkich tych, którzy zdecydują się na wakacyjny pobyt w tej wsi. Rezerwat Przyrody Dolina Chłapowska sprawi, że Chłapowo zostanie zapamiętane jako arcydzieło natury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *