Trzęsacz – nadmorski raj dla turystów

Trzęsacz jest jedną z najbardziej znanych nadmorskich wsi. Położona na Pobrzeżu Szczecińskim niewielka wieś, stanowi dzisiaj nie lada atrakcję dla przyjeżdżających tutaj turystów.

Co ciekawego możemy tutaj zobaczyć? Przede wszystkim, największą chyba popularnością cieszy się kąpielisko morskie. Przy plaży od kilku lat znajduje się również ogromna platforma widokowa, pozwalająca na obserwację wzburzonego morza. Stanowi ona ogromną atrakcję dla wszystkich przebywających tutaj turystów. Oprócz typowo nadmorskich atrakcji, Trzęsacz jest miejscowością pełną cennych zabytków historycznych. Najcenniejszym z nich niewątpliwie są ruiny gotyckiego kościoła, którego powstanie datuje się na przełom XIV i XV wieku. Obecnie pozostała z niego jedynie południowa ściana, cała reszta uległa całkowitemu zniszczeniu. Kościół postawiony został jedynie 2 km od morza, przez co narażony był na ciągłe niszczące zjawisko abrazji, czyli podmywania przez morskie fale. Z tego też powodu, kościół został wyłączony z publicznego użytku w 1874 roku. Początkowo był to kościół katolicki, liczne reformy sprawiły jednak, że z czasem przejęli go ewangelicy. Po 1874 roku całe wyposażenie kościoła przeniesiono do katedry w Kamieniu Pomorskim. Dzisiaj po kościele pozostały jedynie ruiny, które są zabezpieczone przed niszczycielskimi sztormami. Tego typu atrakcja jest jedyną taką w całej Europie. Innym zabytkiem jest kościół z 1880 roku. Został on znacznie zniszczony podczas II wojny światowej, zaś odbudowano go w 2003 roku. W Trzęsaczu znajduje się również zabytkowy kompleks pałacowo-folwarkowy, pochodzący z XVIII i XIX wieku. Obecnie znajduje się on w rękach prywatnych, a w jego sąsiedztwie znajduje się stadnina koni.

Trzęsacz to miejsce idealne również dla miłośników przyrody. Przebiegają tędy bowiem znane szlaki – Szlak Pobrzeża Rewalskiego oraz Szlak Nadmorski im. Czesława Piskorskiego. Warto więc rozplanować swój pobyt w Trzęsaczu tak, by znaleźć czas na pieszą wędrówkę. Przed przyjazdem, warto zarezerwować noclegi , Trzęsacz bowiem odwiedzany jest przez ogromną liczbę turystów każdego dnia. Baza noclegowa jest co prawda niezwykle rozwinięta, jednak w sezonie letnim miejsca zakwaterowania są przeważnie w całości zajęte. Warto więc pomyśleć o tym wcześniej, by uniknąć przykrego rozczarowania.

One thought on “Trzęsacz – nadmorski raj dla turystów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *