Niebanalne atrakcje w Katowicach

Katowice to ciekawe miasto województwa śląskiego. Stolica konurbacji górnośląskiej leży nieopodal Mysłowic, Chorzowa, Sosnowca i Rudy Śląskiej. Nowoczesne miasto zaskoczy nas nietypową architekturą, doskonałą komunikacją, która zawiezie nas wszędzie oraz mnóstwem atrakcji turystycznych. W Katowicach nie zabraknie także cennych, zabytkowych miejsc, które trzeba koniecznie zobaczyć. Z pewnością spędzimy tutaj miło czas.

Wieża spadochronowa w Katowicach ma 35 metrów wysokości. Znajdziemy ją w Parku im. Tadeusza Kościuszki. Obiekt budzi wiele kontrowersji. Historycy spierają się co do obrony wieży we wrześniu 1939 roku. Niemniej jednak jest to jeden z bardziej charakterystycznych obiektów w Katowicach. W mieście warto zobaczyć także piękną bazylikę w Panewnikach. Kościół św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia NMP to wspaniała budowla stworzona w stylu neoromańskim w 1907 roku. Dzieło architektury zostało wzniesione na planie krzyża łacińskiego. Dach bazyliki wieńczy kopuła z posągiem św. Franciszka. Fasadę kościoła zdobi piękna rozeta witrażowa o średnicy 7 metrów. Na szczycie mieści się figura Matki Bożej, a tuż nad nią krzyż. Wieże wzniesione po bokach fasady mają aż 48 metrów wysokości i składają się z 6 kondygnacji. Zawieszono tutaj 5 dzwonów. Szósty znajduje się w wieżyczce nad prezbiterium. W środku zaskoczy nas piękne krzyżowo-żebrowe sklepienie podtrzymywane filarami i kolumnami. Malowidła po obu stronach nawy przedstawiają życie św. Franciszka z Asyżu. Bazylika jest okazałym obiektem. Mieści kilka ołtarzy oraz kaplic. Pod prezbiterium w krypcie, znajdziemy kaplicę św. Józefa. Jest to specjalne miejsce, przeznaczone na sakrament pokuty. Koniecznie odwiedźmy ten pełen tajemnic, zjawiskowy kościół.

Katowice są także ważnym ośrodkiem sportowym i kulturalnym. Nie można zapomnieć o jednym z najważniejszych obiektów, czyli hali widowiskowo-sportowej – o Spodku. W mieście znajdziemy także wiele teatrów. Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego stanowi największą scenę teatralną w województwie śląskim. Piękny budynek w stylu neoklasycystycznym jest doskonałą sceną dla wielu cennych dzieł polskiej i światowej dramaturgii. Gombrowicz, Molier, Czechow, oczywiście Wyspiański, Fredro, a także autorzy współcześni – miłośnicy klasyki polskiej i światowej z pewnością będą zachwyceni.

Wygodny pobyt w Katowicach zapewni szeroka baza noclegowa. Liczne hotele, hostele, pokoje gościnne – różne noclegi Katowice oddają do dyspozycji turystów. Z pewnością bez problemu wybierzemy miejsce, które spełni nasze oczekiwania. Baza noclegowa jest naprawdę szeroka i zróżnicowana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *