Muzeum na Grapie i Złoty Groń w Istebnej

Każdy z nas podczas urlopu marzy o tym, aby wyjechać w fajne miejsce, w którym odpocznie jak najlepiej, pozwiedza ciekawe miejsca i spędzi miło czas z rodziną lub przyjaciółmi. Dlatego właśnie warto na wypoczynek polecić malowniczą miejscowość, jaką jest Istebna. Jest to wieś położona w Beskidzie Śląskim (który znajdziesz tu > info Beskid Śląski) i niedaleko granicy z Czechami i Słowacją. Przyjezdnych zachwycają tu wspaniałe, górskie widoki, wiele atrakcji oraz rozbudowane trasy narciarskie.

Pierwszym miejscem, które warto zobaczyć po przyjeździe jest „Muzeum na Grapie”, którego założycielem był Jerzy Rucki. Muzeum znajduje się w zabytkowej, góralskiej chacie i składa z dwóch izb oraz sieni. Zwiedzający mogą zobaczyć tu tradycyjne narzędzia rolnicze, zabytkowy piec kamienny czy stół z kamiennym blatem. Są tu także dawne instrumenty muzyczne oraz różny sprzęt z maszynami do tkactwa. W muzeum często odbywają się rożnego rodzaju Warsztaty Edukacyjne, podczas których uczestnicy zapoznają się z technikami szycia strojów góralskich, kierpców czy sposobów, w jakich przędzono wełnę.
W innych miastach w Polsce również można znaleźć wiele pięknych obiektów muzealnych. Przykładem mogą być małopolskie Wadowice (które znajdziesz tu > info Wadowice).

Drugim bardzo ważnym miejscem w Istebnej, które warto zwiedzić jest zdecydowanie „Ośrodek Narciarski Złoty Groń”. Temperatura utrzymuje się zawsze niższa niż w okolicznych miejscowościach, dzięki czemu mamy tu do czynienia ze śniegiem od listopada do połowy kwietnia. Jest to więc prawdziwy raj dla miłośników białego szaleństwa, a tutejsze trasy mają wiele stopni trudności, więc każdy znajdzie coś dla siebie, aby miło spędzić czas na stoku. Ośrodek jest czynny od poniedziałku do niedzieli.

Turyści chwalą sobie nie tylko klimat Istebnej i liczbę atrakcji, ale także fakt, że baza noclegowa jest tutaj doskonale zorganizowana, a za miejsce do spania (które znajdziesz tu > noclegi Istebna) nie zapłacimy dużo.

3 thoughts on “Muzeum na Grapie i Złoty Groń w Istebnej

  1. Mnie się marzy, żeby pojechać do takiej klimatycznej miejscowości jak Istebna i muszę się w końcu zmobilizować i zarezerwować tam nocleg

  2. To Muzeum na Grapie wydaje się naprawdę ciekawe – mam akurat nocleg kilkanaście kilometrów od Istebnej, chyba się skuszę :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *