Dom Długosza – Sandomierz

Tam, gdzie San do Wisły domierza, leży gród piękny i stary, Sandomierzem zwany. Tak mogłaby się zaczynać jedna z legend o królewskim mieście Sandomierz, która zachęciła by turystów do odwiedzenia tego niezwykłego miasta. Jednak tak naprawdę, to Sandomierz, nie potrzebuje już reklamy. Miasto od lat jest doceniane przez gości, którzy mają okazję zawitać w jego progi, a z roku na rok, tych gości jest więcej i sława Sandomierza sięga coraz dalej. Największym dobrem Sandomierza są jego zabytki – od Zamku Królewskie począwszy na kamienicach mieszczańskich kończąc. To wielowiekowe budowle sprawiają, że miasto chętnie odwiedzają turyści rozmiłowani w historii, ale także Sandomierz jako cel wypadów urlopowych jest często wybierany przez studentów architektury czy sztuk pięknych i to nie tylko w celach wypoczynkowych. Piękno tutejszych zabytków może być przedmiotem analiz i studiów.

Jednym z piękniejszych zabytków miasta jest Dom Długosza. Jest to budynek z XV wieku, którego fundatorem był Jan Długosz – kanonik sandomierski i historyk. Dom został wybudowany w roku 1476 z przeznaczeniem dla księży mansjonarzy, wikariuszy katedry. Niemal dwieście lat później dom został przekazany Kapitule Katedralnej. Obecnie (od 1937 roku) w budynku znajduje się Muzeum Diecezjalne. Znajdują się tu cenne zbiory z różnych dziedzin sztuki – od obrazów, przez rzeźby sakralne, tkaniny, elementy wystroju architektonicznego, po ceramikę, meble, eksponaty numizmatyczne i archeologiczne. Muzeum czynne jest od wtorku do soboty od 9.00 do 16.30 (w okresie zimowym do 15.30), w niedzielę i święta od 13.30 do 16.30 (w okresie zimowy do 15.30).

Jeśli chodzi o sam budynek, to jest budowla dwukondygnacyjna, z czerwonej cegły, posiadająca wysokie ściany szczytowe oraz dach dwuspadowy. Budynek posiada dużą sień, z dwoma wejściami. Nad jednym z wejściowych portali znajduje się tablica erekcyjna z herbem Długosza – Wieniawą i data 1476. Budynek w XIX wieku, kiedy to rozwiązana zgromadzenie mansjonarzy, został opuszczony i popadł w ruinę. Dopiero w latach 1934-1936, staraniom biskupa Włodzimierza Jasińskiego, udało się budynek zrekonstruować, tak że i dziś możemy się cieszyć jego pięknem.

One thought on “Dom Długosza – Sandomierz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *