Ustrzyki Dolne dla miłośników wędrówek

Malownicze miejsce położone w samym sercu naszych polskich Bieszczadów, jest w zasadzie jednym z największych miejsc na Podkarpaciu. Ustrzyki Dolne są doskonałym zakątkiem na odpoczynek, relaks, wytchnienie od codzienności. Zarówno fani aktywnego spędzania czasu jak i osoby poszukujące spokoju i ciszy znajdą tu cały wachlarz możliwości i atrakcji. Nic dziwnego, że to piękne miasteczko cieszy się tak wielkim zainteresowaniem. Nie brak tu przepięknych krajobrazów, wystawnych muzeów, zabytkowych, przepięknych kościołów czy cerkwi, klimatycznych knajpek oraz wielu ustronnych miejsc. Wielkim zainteresowaniem cieszy się także pobliska stacja narciarska czy też zespół basenów, z których oferty chętnie korzystają turyści. Nie trudno także znaleźć tu jakieś miejsce, gdzie będziemy mogli zaczerpnąć spokojnego odpoczynku w przyjaznym środowisku oraz poczuć się jak w domowym otoczeniu, bowiem przygotowano szeroką ofertę noclegów w Ustrzykach Dolnych.

Już po przebudzeniu możemy wyruszyć na wspaniałe i niepowtarzalne spotkanie z naturą, zażywając orzeźwiającego górskiego powietrza i wchodząc w bezpośredni kontakt z otaczającą przyrodą. Dla miłośników spacerów tych wolnych, ale również i w szybszym tempie malownicza kraina Ustrzyk oferuje szeroką gamę szlaków oznaczonych różnymi kolorami. Największą popularnością wśród nich cieszą się żółty, niebieski, zielony i niebieski, których przejście umożliwia podziwianie bieszczadzkich krajobrazów z różnych stron.

Szlak czerwony jest najdłuższy – czas przejścia waha się między 4 do 5 godzin, w zależności od tempa przejścia. Zaczyna się niedaleko dworca PKP i ciągnie się do Kamiennej Laworty, przez źródła Strwiąża i zbocze Małego Króla. W trakcie podróży można podziwiać nieprzeciętne widoki na Orlik, Żuków, Przedgórze Bieszczadzkie, Solinę, wysokie Bieszczady. Po tak długiej wędrówce warto skorzystać z noclegów w Ustrzykach Dolnych.

Szlak żółty również rozpoczyna się w pobliżu dworca, a jego czas przejścia to ok 2 godzin. Prowadzi w kierunku Gromadzynia, przez mieszany i liściasty las i tereny biathlonowe, potem na Wierch. Łączy się ze szlakiem niebieskim.

Szlak niebieski tak jak dwa poprzednie swój początek ma przy dworcu PKP i wiedzie w kierunku przejazdu kolejowego w Brzegach Dolnych. Prowadzi przez las w stronę szczytu Orlik oraz ku dołowi w okolice Jasienia. Aby go przejść należy przeznaczyć na wędrówkę ok 1,5 godziny.

Atrakcje turystyczne Pienin

Pieniny położone są w południowej Polsce i północnej Słowacji. Jest to jedno z najmniejszych pasm górskich znajdujących się w Polsce. Pomimo swojej wielkości jest to bardzo atrakcyjny rejon turystyczny. Okoliczne miejscowości stanowią idealne zaplecze turystyczne, gdyż jest tu duża baza noclegowa i rozrywkowa. Chcąc znaleźć nocleg w pobliżu, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową hasło: noclegi Pieniny.

Pieniński Park Narodowy

Park powstał w 1932 roku w celu ochrony unikalnych form skalnych oraz rzadkich gatunków roślin i zwierząt. W najbardziej wartościowych miejscach Pienin utworzono rezerwaty przyrody. Rezerwat Homole jest jednym z najpiękniejszych miejsc w Pieninach. Rezerwat ten znajduje się w wąwozie Homole, którego ściany wznoszą się na około 120 metrów w górę. Dnem płynie potok Kamionka, obok którego prowadzi szlak turystyczny z Jaworek na Wysoką.

Spływ Dunajcem

Turystyczne spływy Dunajcem organizowane są od początków XIX wieku. Obecnie odbywają się po polskiej i po słowackiej stronie rzeki. Spływ po stronie polskiej organizowany jest przez Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich i rozpoczyna się u podnóży Trzech Koron. Trasa może mieć 18 lub 23 kilometry i kończyć się w Szczawnicy lub Krościenku. Flisacy używają łodzi, których połączone kadłuby przypominają dawne tratwy. Spływ Dunajcem jest nie lada atrakcją turystyczną, a widoki w trasie zapierają dech w piersiach.

Zamek Dunajec

Będąc w okolicy koniecznie trzeba zobaczyć Zamek Dunajec, znajdujący się nad jeziorem Czorsztyńskim w miejscowości Niedzica. W zamku znajduje się muzeum, hotel i restauracja oraz tarasy widokowe, z których można podziwiać okolicę. W zamkowym muzeum znajdują się komnaty z wyposażeniem polskiej szlachty. Zwiedzającym udostępniono również spichlerz i wozownię.

Ruiny zamku w Czorsztynie

Na sporym wzniesieniu nad jeziorem Czorsztyńskim znajdują się ruiny starego zamku, z których widać całe jezioro, zaporę na Dunajcu, rezerwat Zielone Skałki i pasmo Tatr. Zamki w Czorsztynie i w Nidzicy służyły do pilnowania szlaku z Polski na Węgry.

Droga Pienińska

Droga Pienińska to szlak, który wiedzie ze Szczawnicy do Czerwonego Dworu na Słowacji i prowadzi przez niezwykle malownicze miejsca. Cała trasa liczy około 10 kilometrów, które można przemierzyć piechotą lub przejechać rowerem.

Spędź urlop w Dziwnówku

Zapewne gdyby zapytać pierwszą z brzegu osobę, z czym kojarzy się jej miejscowość Dziwnówek, odpowiedź rzadko byłaby konkretna. W większości przypadków zapytane osoby raczej nie wiedziałyby nawet, że miasteczko to leży nad morzem i jest jedną z atrakcyjnych nadmorskich lokalizacji najczęściej wybieranych przez Polaków. Ale nie tylko, ponieważ jak pokazują turystyczne statystyki, do Dziwnówka coraz częściej przyjeżdżają również goście zza granicy – głównie z Niemiec – zwabieni atrakcyjnymi cenami i ciekawą ofertą wypoczynkową.

Zaskakujące rodzinne wakacje

Jak promuje się Dziwnówek wobec bardzo obszernej konkurencji? Włodarze miasta postawili na prostą promocję reklamują noclegi Dziwnówek i wakacje w swojej miejscowości jako idealne rozwiązane dla rodzin. Cisza, spokój, duża prywatność i brak tłoku mają być atutami przyciągającymi do miasteczka głównie rodziny z małymi dziećmi, którym zależy nie tylko na wypoczynku, ale i na bezpieczeństwie swoich pociech.
Oczywiście senna atmosfera to nie jedyny atut Dziwnówka ponieważ miasteczko słynie również z urokliwych tras spacerowych, rowerowych oraz konnych, a w okolicy działa kilka stadnin, oferujących również możliwość noclegu. Popularnymi miejscami do spania są także gospodarstwa agroturystyczne, w których prócz standardowych atrakcji nadmorskich, a więc kąpieli wodnych i opalania, można skosztować również nieco innej formy aktywnego wypoczynku. W samym Dziwnówku w okresie letnim organizowane są ponadto atrakcyjne festiwale muzyczne, na które zapraszane są gwiazdy polskiej i zagranicznej muzyki. Niektóre z tych imprez przyciągają rzesze fanów z całej Polski, a niewielki Dziwnówek na cały dzień zamienia się w prawdziwe miasto muzyki.

Wyjazdy grupowe

Trzeba również zauważyć, że bogata baza noclegowa Dziwnówka zachęca do przyjazdu nie tylko osoby indywidualne – pojedynczych turystów, pary czy rodziny. Wiele ośrodków i pensjonatów jest również przygotowywanych na przyjęcie większych i bardziej zorganizowanych grup gości. Mowa tu głównie o dziecięcych koloniach, obozach młodzieżowych i harcerskich oraz wyjazdach pracowniczych. Dla zorganizowanych grup często wynajmowane są domki letniskowe, zapewniające większą kameralność wypoczynku. W miasteczku działają również eleganckie salony SPA oraz ośrodki odnowy biologicznej, a także ośrodki o charakterze leczniczo-wypoczynkowym, w których serwowane są liczne zabiegi medyczne i regeneracyjne.

Parę historycznych słów o Ustce

Ustka to jedno z częściej wybieranych przez Polaków miejsc wypoczynkowych na polskim wybrzeżu. Przemawia za tym długa i szeroka plaża, rozbudowana infrastruktura i bogata baza noclegowa. Zatrzymując się w tym mieście, warto znać jego historię, która jest naprawdę ciekawa.

Pierwsze wzmianki o miejscowości pojawiają się w już w czternastowiecznych dokumentach. Wspominają one o znajdującym się w Ustce porcie. Wynika z tego, że miejscowość musiała istnieć już wcześniej. W czasach wojny z zakonem krzyżackim mieszkańcy miasta wykazali się niezwykłym patriotyzmem i sami wykupili się z ich posiadania. Byli do tego zmuszeni, ponieważ książę Bogusław V nie dysponował odpowiednimi środkami finansowymi.

Czternasty i piętnasty wiek to okres intensywnego rozwoju miejscowości. Rozbudowano tu port, wybudowano i przedłużono dwa mola oraz umocniono kanał portowy.
Siedemnasty wiek to okres gdy Ustka należała do Szwedów, a późnej przechodziła w posiadanie Brandenburczyków. Podczas wojen napoleońskich port był blokowany. Kolejny gwałtowny rozwój to początek dwudziestego wieku. Wybudowano tu kolej szeroko- i wąskotorową oraz zaczęto inwestować w turystykę. Rozwój miasta trwa do dzisiaj i nie zdołały go zatrzymać nawet lata wojenne. Oprócz bogatej historii Ustka posiada też naturalne atrakcje.

Bez wątpienia należy do niech tak zwana znikająca plaża. Z latarni w Ustce można podziwiać proces akumulacji i abrazji na żywo. W zależności od części plaży można tu obserwować zarówno przybywanie jak i ubywanie polskiego wybrzeża. Aby zapobiec wyniszczeniu nadbrzeża władze miasta co roku wydają ogromne sumy pieniędzy na poszerzenie i umocnienie plaży.

Dodatkową atrakcją usteckiej plaży jest występowanie dużych ilości bursztynu. Co roku miejsce to przyciąga setki pasjonatów zbierania morskiego złota. W Ustce odpowiedni nocleg można znaleźć bez trudu. Wybierać można spośród większych i mniejszych, tańszych i droższych, położonych w centrum i na obrzeżach hotelach i pensjonatach. Większość z ośrodków znajduje się we wschodniej części miasta. W pobliżu plaży ulokowano Zajazd Dajana, Villę Red, Hotel Aleksander i Hotel Ustka. W centrum znajdują się kolejne ośrodki: Hotel Rejs, Stach, Dom Wypoczynkowy Słoneczna, Lubicz Wellness & Spa i Hotel Jantar. Nad brzegiem rzeki mieszczą się Fisherman's Hause i Hotel Morze.

Najciekawsze miejsca turystyczne w Łodzi

Łódź to duże, trzecie co do wielkości miasto w Polsce, położone w środkowej części kraju. Choć miejscowość ta znana jest wielu osobom jako miasto przemysłowe, w ostatnich latach przeżywa prawdziwy rozkwit turystyki. Wiele budynków zostało odrestaurowanych a sporo miejsc położonych w centrum miasta całkowicie zmieniło swój wygląd.

Miasto słynie z często organizowanych imprez kulturalnych. Wśród najpopularniejszych można wymienić Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych „Camerimage czy Festiwal Podróży „Exploral Festival”.
Jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc jest miejski ogród zoologiczny. Jest to jeden z największych tego typu ośrodków w Polsce. ZOO jest domem dla przeszło 2300 zwierząt, należących do 379 gatunków. Miejsce to licznie odwiedzane jest przez rodziny z dziećmi oraz miłośników przyrody. Na terenie ogrodu znajduje się ponadto park linowy, mini zoo oraz szereg innych atrakcji.

Rozbudowane miasto sprawia, iż każdy znajdzie tutaj odpowiednie miejsce na nocleg. Łódź to miasto, na terenie którego działają takie znane obiekty jak Hotel Mazowiecki, Ambasador Centrum czy Hotel Światowit. Są to ekskluzywne, 4-gwiazdkowe i 3-gwiazdkowe obiekty, które są godne polecenia klientowi biznesowemu. Osoby poszukujące bardziej ekonomicznych rozwiązań, mogą liczyć na bogatą ofertę pensjonatów oraz moteli, zlokalizowanych na terenie całej aglomeracji.
Wśród najciekawszych zabytków architektonicznych miasta szczególne miejsce zajmuje ulica Piotrowska. Jest to jeden z najdłuższych deptaków Europy, ciągnący się na długość przeszło 4 kilometrów. Znajdziemy tu takie znane obiekty, jak archikatedra Św. Stanisława Kostki czy Biała Fabryka Ludwika Geyera. Ten i inne budynki przemysłowe, zbudowane w I połowie XIX wieku, stanowią przykład wyjątkowej architektury przemysłowej miasta. Obiekty te często odwiedzane są przez zagranicznych turystów, poszukujących informacji na temat dawnej Europy.
W Łodzi znajdują się ponadto obiekty, mające na celu promowanie fizyki, biologii, chemii oraz innych dziedzin nauki. Interaktywne Experymentarium jest zlokalizowane na terenie Manufaktury. Wśród licznych atrakcji tego miejsca dużą popularnością cieszy się kącik logiczny. Odwiedzając miasto w sezonie wakacyjnym, skorzystamy z wielu przygotowanych atrakcji oraz specjalnych wydarzeń kulturalnych.

Plaże w Rowach

Nadbałtyckie miejscowości cieszą się sporym powodzeniem wśród Polaków, mimo konkurencji stwarzanej przez kurorty zagraniczne. Ma na to wpływ szereg czynników, takich jak bogata historia i kultura regionu, wspaniała przyroda, chroniona w rezerwatach na wybrzeżu, bliskość gęstych lasów porośniętych starymi drzewami, a przede wszystkim niższe ceny i koszt dojazdu do bazy noclegowej. Kiedyś przyjezdni mogli liczyć tylko na dach nad głową i coś do jedzenia, ale obecnie sytuacja ulega zmianie i coraz bardziej rozwija się infrastruktura gastronomiczna i rozrywkowa w nadmorskich miejscowościach.

Jedną ze wsi, bardzo chętnie odwiedzaną w sezonie, są Rowy, dosyć znane i popularne wśród urlopowiczów. Podobnie jak w każdej miejscowości na wybrzeżu, tu także podstawową atrakcją jest Bałtyk, do którego prowadzi atrakcyjna plaża. W zasadzie w Rowach turyści mogą znaleźć dla siebie dwie plaże, oddzielone od siebie ujściem rzeki Łupawy, w której obowiązuje absolutny zakaz poławiania jakichkolwiek organizmów wodnych. Na obu odcinkach wyznaczono dla plażowiczów kąpieliska, nad którymi latem czuwają ratownicy. Na wysokości wsi plaża zachodnia, na którą prowadzą aż cztery zejścia, pokryta jest piaskiem, jednak oddalając się na zachód spotyka się coraz więcej kamieni, a w końcu dojście do morza staje się zupełnie kamieniste. Nieco otoczaków znajduje się także przy wejściu do wody przy Rowach. Ci, którzy mają grubsze kocyki, nieraz decydują się na plażowanie w tej okolicy, z uwagi na znacznie mniejszą ilość innych wypoczywających.

Na wschód od ujścia Łupawy, plażą, która jest bardziej szeroka i piaszczysta od zachodniej, można dojść do Słowińskiego Parku Narodowego. Trzeba jednak pamiętać, że po drodze trafi się na plażę nudystów. O ile dla niektórych pobyt w takich warunkach będzie wielką atrakcją, inni postarają się uniknąć widoku rzeszy golasów. Tylko jedno zejście z miejscowości prowadzi na tą plażę. Co roku sporo osób przyjeżdża tutaj na wypoczynek (zobacz więcej – Rowy noclegi), Rowy są bowiem idealnym miejscem do plażowania i kąpieli morskich. Znaleźć tu można i kamieniste, i piaszczyste odcinki wybrzeża, strzeżone kąpieliska i plaże nudystów. Warto zażyć tu świeżego powietrza, opalić się w letnim słońcu i zanurzyć w czystej wodzie Bałtyku.

Cisza, spokój i atrakcje Sarbinowa

Wybierając się nad morze wiele osób stwierdza, że poszukuje przede wszystkim ciszy i spokoju. Dlatego też nie dziwi fakt, że wiele osób decyduje się na wypoczynek w Sarbinowie (informacje o miejscowości np. na facebooku), znanej od bardzo wielu lat miejscowości wypoczynkowej nad Bałtykiem. Oferuje ona przede wszystkim ciszę i spokój, jak również różnorodne, dopasowane do potrzeb turystów noclegi, bowiem Sarbinowo przez lata dostosowało się do potrzeb odwiedzających to miejsce osób. Baza noclegowa to nie tylko hotele, ale także wiele ośrodków wypoczynkowych jak również kwatery prywatne (noclegi, pokoje i kwatery w sieci np. na meteorze).

Największą atrakcją Sarbinowa na pewno jest plaża. Szeroka i piaszczysta, zapewnia możliwość wypoczynku bardzo dużej ilości osób, jednocześnie dając pewność swobody jak również tego, że bez trudu znajdzie się dla siebie miejsce. Na plaży można w spokoju oddawać się przyjemności kąpieli słonecznych jak również morskich, ale bez problemu także osoby aktywnie wypoczywające znajdą coś dla siebie. Można bowiem uprawiać na plaży różnorodne sporty wodne, przy czym niezbędny do tego sprzęt, który bez problemu można wypożyczyć na miejscu. Jeżeli ktoś dopiero próbuje swoich sił w określonej dyscyplinie, na pewno znajdzie także miejsce, w którym będzie mógł otrzymać kilka lekcji z uprawiania danego rodzaju sportu.

Wzdłuż plaży ciągnie się deptak, a raczej mur oporowy, który miał służyć jako ochrona miejscowości przed agresywną działalnością morza. Turyści zawładnęli nim na potrzeby swoich spacerów. Z tego miejsca rozciąga się bowiem przepiękny widok nie tylko na miejscowość, ale przede wszystkim na morze. Jest to na pewno idealne miejsce do zrobienia sobie pamiątkowej fotografii znad morza, szczególnie jak uda się złapać zachód lub wschód słońca. Obok deptaka znaleźć można bardzo wiele kawiarenek.

Będąc w Sarbinowie niemalże koniecznie trzeba zobaczyć także zabytkowy neogotycki kościół jak również dobrze zachowaną rybacką chatę. Ciekawe miejsca pozwalają zobaczyć, jak dawniej wznosiło się budynki oraz jak były zdobione.

Co ciekawego można robić we Władysławowie?

Tuż przy wjeździe na Półwysep Helski znajduje się przepiękna miejscowość – Władysławowo. Miasto jest bardzo popularnym kurortem nadmorskim. Co roku, odwiedzane przez wielu turystów z Polski i zagranicy. Półwysep Helski w okolicy Władysławowa ma najmniejszą szerokość – a mianowicie około 100 metrów. Turyści przyjeżdżający tutaj, aby nieco poplażować, mają do wyboru plaże nad otwartym morzem, a także plaże nad Zatoką Pucką (zobacz: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zatoka_Pucka).

Władysławowo posiada dobrze zorganizowaną infrastrukturę turystyczną. Pokaźna baza noclegowa, liczne punkty gastronomiczne oraz morze atrakcji naprawdę robią wrażenie. Nic dziwnego, że właśnie ten nadmorski kurort jest chętnie wybierany na wakacyjny wypoczynek. Czysta, piaszczysta plaża jest jedną z najbardziej docenianych przez wielu wczasowiczów. Kąpiel w morzu i wygrzewanie się na plaży, to nie jedyne możliwości na spędzenie czasu.

Dostęp do Zatoki ma znaczenie, jeśli chodzi o możliwość uprawiania sportów wodnych. To właśnie tutaj panują idealne warunki do uprawiania windsurfingu, czy też kitesurfingu. Jest także możliwość uprawiania żeglarstwa oraz nurkowania. Miłośnicy sportu i rekreacji powinni być zadowoleni. Odważni mogą podziwiać Półwysep Helski z lotu ptaka. Paralotniarstwo oraz loty widokowe mogą okazać się ciekawym wyzwaniem.

We Władysławowie z pewnością warto udać się na spacer Aleją Gwiazd Sportu. Niezwykle ciekawym i inspirującym miejscem jest także Muzeum Motyli. Odrobinę szaleństwa zapewni Lunapark Sowiński. Niezależnie od wieku, uśmiech bądź chwilę grozy są gwarantowane. Niesamowite przeżycia czekają na nas również w Ocean Park, gdzie przerażające rekiny oraz wielkie wieloryby zaskoczą swoją autentycznością.

Przy okazji pobytu na wybrzeżu, warto udać się na przylądek Rozewie, gdzie znajdziemy Latarnie Morską. Dogodna lokalizacja umożliwia także odwiedzanie pobliskich miejscowości. Władysławowo to jedno z większych miast turystycznych w Polsce. Pobyt tutaj zapewnia relaks i wygodę. Klimat nadmorskiej miejscowości można poczuć także w hotelach, pensjonatach czy na campingach. Baza noclegowa pozwoli nam znaleźć wygodne miejsce, w którym poczujemy się jak w domu. Przyjazne i atrakcyjne noclegi Władysławowo oferuje w różnym przedziale cenowym (dostępne na: http://meteor-turystyka.pl/noclegi,wladyslawowo,0.html). Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na apartament nad samym morzem, czy też przytulny pokój w centrum, z pewnością poczujemy niesamowitą atmosferę tego miejsca.

 

Dom Długosza – Sandomierz

Tam, gdzie San do Wisły domierza, leży gród piękny i stary, Sandomierzem zwany. Tak mogłaby się zaczynać jedna z legend o królewskim mieście Sandomierz, która zachęciła by turystów do odwiedzenia tego niezwykłego miasta. Jednak tak naprawdę, to Sandomierz, nie potrzebuje już reklamy. Miasto od lat jest doceniane przez gości, którzy mają okazję zawitać w jego progi, a z roku na rok, tych gości jest więcej i sława Sandomierza sięga coraz dalej. Największym dobrem Sandomierza są jego zabytki – od Zamku Królewskie począwszy na kamienicach mieszczańskich kończąc. To wielowiekowe budowle sprawiają, że miasto chętnie odwiedzają turyści rozmiłowani w historii, ale także Sandomierz jako cel wypadów urlopowych jest często wybierany przez studentów architektury czy sztuk pięknych i to nie tylko w celach wypoczynkowych. Piękno tutejszych zabytków może być przedmiotem analiz i studiów.

Jednym z piękniejszych zabytków miasta jest Dom Długosza. Jest to budynek z XV wieku, którego fundatorem był Jan Długosz – kanonik sandomierski i historyk. Dom został wybudowany w roku 1476 z przeznaczeniem dla księży mansjonarzy, wikariuszy katedry. Niemal dwieście lat później dom został przekazany Kapitule Katedralnej. Obecnie (od 1937 roku) w budynku znajduje się Muzeum Diecezjalne. Znajdują się tu cenne zbiory z różnych dziedzin sztuki – od obrazów, przez rzeźby sakralne, tkaniny, elementy wystroju architektonicznego, po ceramikę, meble, eksponaty numizmatyczne i archeologiczne. Muzeum czynne jest od wtorku do soboty od 9.00 do 16.30 (w okresie zimowym do 15.30), w niedzielę i święta od 13.30 do 16.30 (w okresie zimowy do 15.30).

Jeśli chodzi o sam budynek, to jest budowla dwukondygnacyjna, z czerwonej cegły, posiadająca wysokie ściany szczytowe oraz dach dwuspadowy. Budynek posiada dużą sień, z dwoma wejściami. Nad jednym z wejściowych portali znajduje się tablica erekcyjna z herbem Długosza – Wieniawą i data 1476. Budynek w XIX wieku, kiedy to rozwiązana zgromadzenie mansjonarzy, został opuszczony i popadł w ruinę. Dopiero w latach 1934-1936, staraniom biskupa Włodzimierza Jasińskiego, udało się budynek zrekonstruować, tak że i dziś możemy się cieszyć jego pięknem.